Hvem er vi

Habitats ApS er en rådgivningsvirksomhed der kvalificeret og kreativt arbejder med løsninger der kan fremme den lokale biodiversitet. Habitats har som formål at skabe en rig og mangfoldig natur til glæde for mennesker der hvor de bor, arbejder og lever. Habitats er pionerer i at arbejde med bynatur der skaber samspil mellem biodiversitet og livskvalitet. Habitats har gennem mere end 9 år specialiseret sig i at sikre løsninger, der både giver en mere interessant natur, og sikrer større glæde og oplevelser for beboere, brugere, medarbejdere og besøgende.

 Habitats består af en række dygtige og dybt engagerede medarbejdere som alle hver dag er med til at udvikle og etablere nye biodiversitetsstrategier for vores kunder. Mød dem nedenfor og hold dig endelig ikke tilbage med at kontakte dem!


Rasmus Vincentz

CEO & Owner

Environmental Business & Social Science

Mail: rasmus@habitats.dk

Tlf.: +45 28 79 15 84

Kristina Larsen

Biolog

MSc Ecology, Københavns Universitet

Mail: kristina@habitats.dk

Tlf.: +45 31 18 98 12

Maja Ringsted Wiehe

Landskabsarkitekt MDL

Landscape Design, København Universitet

Mail: maja@habitats.dk

Tlf.: +45 31 18 98 11

Natasja Parsons

Landskabsarkitekt MDL

Urban Design, København Universitet

Mail: natasja@habitats.dk

Tlf.: +45 31 18 98 10

Vibe Jensen

Skov og landskabsingeniør

MSc Agricultural Development, Skov- og Landskabsingeniør

Mail: vibe @habitats.dk

Tlf.: +45 31 18 98 13

Peter Fugl

Studentermedhjælper

Stud. Urban Landskabsingeniør, Københavns Universitet

Mail: peter@habitats.dk

Tlf.: +45 21 72 12 56

Jens Lindgaard

Urban Landskabsingeniør, Københavns Universitet

Mail:
jens@habitats.dk

Roland Christensen

Studentermedhjælper

Stud. Silv., Københavns Universitet

Mail:
roland@habitats.dk

Astrid Stener Jørgensen

Biolog / MSc Ecology, Københavns Universitet

Mail:

astrid@habitats.dk

Ida Linnea Odds Holmstrup

Stud. Landskabsarkitekt

Alma Ducheyne

Regnskabsansvarlig

Mail: alma @habitats.dk