Hvem er vi

Habitats ApS er en rådgivningsvirksomhed der kvalificeret og kreativt arbejder med løsninger der kan fremme den lokale biodiversitet. Habitats har som formål at skabe en rig og mangfoldig natur til glæde for mennesker der hvor de bor, arbejder og lever. Habitats er pionerer i at arbejde med bynatur der skaber samspil mellem biodiversitet og livskvalitet. Habitats har gennem mere end 9 år specialiseret sig i at sikre løsninger, der både giver en mere interessant natur, og sikrer større glæde og oplevelser for beboere, brugere, medarbejdere og besøgende.

 Habitats består af en række dygtige og dybt engagerede medarbejdere som alle hver dag er med til at udvikle og etablere nye biodiversitetsstrategier for vores kunder. Mød dem nedenfor og hold dig endelig ikke tilbage med at kontakte dem!


Rasmus Vincentz

CEO & Owner

Environmental Business & Social Science

Mail: rasmus@habitats.dk

Tlf.: +45 28 79 15 84

Veronica Civa

Landscape Architect, Specialist in Blue Biodiversity

Int. MA, Urbanism & Societal Change, Det Kongelige Akademi for Arkitektur

Mail: veronica@habitats.dk

Tlf.: +45 31 66 54

Jens Lindgaard

Urban Landskabsingeniør, Københavns Universitet


Mail:  jens@habitats.dk

Astrid Stener Jørgensen

Biolog
MSc Ecology, Københavns Universitet

Mail:  astrid@habitats.dk

Tlf.: +45 31 18 98 13


Roland Christensen

Studentermedhjælper

Stud. Silv., Københavns Universitet

Mail:  roland@habitats.dk



Alma Ducheyne

Regnskabsansvarlig

Mail: alma @habitats.dk





Peter Fugl

Studentermedhjælper

Stud. Urban Landskabsingeniør, Københavns Universitet

Mail: peter@habitats.dk

Tlf.: +45 21 72 12 56