Vores team

Rasmus Vincentz

CEO

Tlf.: + 45 28 79 15 84

Mail: rasmus@habitats.dk

Kristina Larsen

Biolog

Tlf.: + 45 31 18 98 12

Mail: kristina@habitats.dk

Maja Ringsted Wiehe

Landskabsarkitekt MDL

Tlf.: + 45 31 18 98 11

Mail: maja@habitats.dk

Natasja Parsons

Landskabsarkitekt MDL

Tlf.: + 45 31 18 98 10

Mail: natasja@habitats.dk

Vibe Jensen

Projektleder, Skov & Natur

Tlf.: + 45 42 33 94 32 

Mail: vibe@habitats.dk

Cille Lokdam Blak

Projektleder

Tlf.: + 45 22 35 70 70

Mail: cille@habitats.dk

Peter Fugl

Stud. Urban landskabsingeniør

Tlf.: + 45 21 72 12 56

Mail: peter@habitats.dk

Kompetenceområder

Tænke biologisk

I Habitats tænker vi biologisk, og det er med til at sikre at vi får både hensyn til arter og økosystemer ind i vores arbejde, men også at vi giver plads til at lade naturen gøre en del af arbejdet.

Designe landskaber

Der findes steder der er helt til for naturen skyld, og steder der er udelukkende for mennesker, vi leder efter og skaber dem der har en skøn blanding af begge dele, og som kan være hybrider mellem byzoner, landbrug, parker og læringsrum.

Sikre udvikling i organisationer

Vi hjælper virksomheder og andre organisationer med at udvikle en strategi for biodiversitet, og sikrer at den er faglig velfunderet og fungerer i praksis. Det kræver mål, målinger og formidling, som vi også hjælper med.

Inspirere

En af de største indsatser for biodiversitet er oplysning, og udbredelse af kendskab til hvor vidunderlig naturen er, og hvor vigtigt det er at vi omgående arbejder for at fremme den.